- Úvod
- Aktuality, články
- Grilování - rady, tipy, návody
- Grilovací metody: Přímé a nepřímé grilování na grilech Weber
Grilovací metody: Přímé a nepřímé grilování na grilech Weber
Úterý 10. květen 2016, Autor: Jirka Klecan, Martin PelcGrilujete-li na kotlových či plynových Weber grilech, docílíte vždy velmi dobrých výsledků. Grily jsou totiž konstruovány tak, že máte neustálou kontrolu nad teplotou v grilu a způsobem grilování.
Přímé grilování v kotlových a plynových grilech Weber
Přímé grilování je v podstatě pečení, kdy se grilovaný pokrm připravuje přímo nad zdrojem tepla a po uplynutí poloviny doby přípravy se musí obrátit. Vhodné pro pokrmy, které se grilují maximálně 25 minut (jako například steaky, kotlety, hamburgery, kuřecí paličky, klobásky či zelenina). Při přímém grilování lze potravinu nejprve zprudka opéct, čímž se docílí zkaramelizované křupavé vrstvy na povrchu pokrmu. Vedle toho získá připravovaný pokrm typické vroubkování a intenzivnější aroma. Prudké opečení je doporučováno při přípravě steaků, kotlet, drůbežích plátků a silnějších kousků masa.
Zásady přímého grilování u kotlových grilů
Chcete-li použít metodu přímého grilování u kotlových grilů, rozmístěte dřevěné uhlí rovnoměrně na palivový rošt. Pak položte grilovací rošt a na něj doprostřed umístěte grilovaný pokrm. Zavřete poklop a otvírejte jej pouze v případě, že chcete pokrm otočit, či vyzkoušet, zda už je hotový.
Zásady přímého grilování u plynových grilů Weber
Chcete-li použít metodu přímého grilování u plynových grilů, zapněte všechny hořáky na plný výkon a předehřejte gril. Položte pokrm na rošt a upravte výkon hořáků na teplotu požadovanou recepturou. Zavřete poklop a otvírejte jej pouze v případě, že chcete pokrm otočit, či vyzkoušet, zda už je hotový.
Při grilování je třeba vědět, kterou z grilovacích metod u kterého typu pokrmu lze uplatnit. Základní rozdíl spočívá v tom, jestli má být grilovaná potravina položena přímo nad zdroj tepla – jedná se pak o přímé grilování, nebo jestli je zdroj tepla po stranách pokrmu - pak se jedná o grilování nepřímé. Použitím správné grilovací metody dosáhnete v co nejkratší době co nejlepšího výsledku a zajistíte tak, že bude pokrm dokonale připraven.
Nepřímé grilování v kotlových a plynových grilech Weber
Nepřímé grilování se dá přirovnat k pečení. Připravovaný pokrm bude mít typické vroubkování a lepší aroma, než kdyby byl připraven v troubě. Navíc bude grilován rovnoměrně ze všech stran za pomoci žáru odráženého poklopem. Gril s cirkulujícím žárem lze přirovnat k horkovzdušné troubě. Proto pokrm nemusíte obracet. Metodu nepřímého grilování použijte u pokrmů, které musí být grilovány déle než 25 minut (např. větší kusy masa či ryb, žebírka, celá kuřata, krůty apod.), nebo které nesnesou přímé grilování, ať už z důvodu připálení nebo vysušení.
Zásady nepřímého grilování u kotlových grilů WEBER
Chcete-li použít metodu nepřímého grilování u kotlových grilů, rozmístěte dřevěné uhlí rovnoměrně za palivovými přepážkami nebo v palivových nádobách po stranách kotle. Do středu palivového roštu položte alumisku, kam bude moci odkapávat tuk z masa. Ten pak lze použít jako základ pro šťávu či omáčku. Zabráníte tím také zbytečnému pálení tuku u mastnějších potravin jako jsou husa, kachna nebo plecko. Pokud pokrm vyžaduje delší dobu pečení, nalijte do alumisky trochu vody, aby se nepřipálil. Položte grilovací rošt a na něj doprostřed umístěte grilovaný pokrm. Zavřete poklop a otvírejte jej pouze v případě, že chcete pokrm otočit, či vyzkoušet, zda už je hotový.
Zásady nepřímého grilování u plynových grilů WEBER
Chcete-li použít metodu nepřímého grilování u plynových grilů, zapněte všechny hořáky na plný výkon a předehřejte gril. Při grilování samotném pak vypněte středový hořák a nechte hořet pouze přední a zadní hořák (popř. jen boční). Disponuje-li gril pouze dvěma hořáky, zapněte oba na maximum. Po prudkém opečení se bude pokrm dále pomalu propékat. Touto metodou lze připravovat pečeně, neporcovanou drůbež, kuřecí steaky, ryby, rybí steaky, zeleninu, chléb a dezerty, které pro přípravu vyžadují mírnější teplotu, cca kolem 180°C. V případě použití roteserie vyjměte grilovací rošty a alumisku položte přímo na aromakolejnice, aby do ní mohla odkapávat šťáva z masa. V případě delší grilovací doby nalejte do alumisky trochu vody.
Kombinování grilovacích metod v grilech WEBER
Grilovací metoda 50/50
Grilovací metoda 50/50 kombinuje přímé a nepřímé grilování. Na jednu polovinu palivového roštu umístěte žhavé brikety, na druhou položte alumisku. Nejprve maso zprudka ogrilujte nad briketami, tak ho přesuňte nad alumisku. Regulátor cirkulace vzduchu by se měl nacházet nad zónou nepřímého grilování a tak zajistit optimální přívod vzduchu. Žár lze regulovat One-Touch-systémem a počtem použitých briket.
Kruhová grilovací metoda
Kruhová grilovací metoda se výborně hodí pro grilování na pizza kamenu na grilech od modelu Original Kettle 57, Master-Touch GBS a Performer. Z rozžhavených briket se na palivovém roštu vytvoří kruh. Tak může žár optimálně cirkulovat kotlem. Gril je třeba před použitím předehřát na požadovanou teplotu, pak se na grilovací rošt teprve umístí pizza kámen, který je po cca 10 minutách připraven k použití a mohou se na něj pokládat chléb, housky či pizza.
Adresa:
Související produkty k článku:
Produkty které jste již shlédli
Kdo jsme?
Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.
více informacíKde nás najdete?
HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny
IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104
T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz