Vznikla Asociace pro ekologické vytápění dřevem. Odstartovala kampaň Poleno Povoleno!

Středa 16. říjen 2024,  Autor: ,

Vznikla Asociace pro ekologické vytápění dřevem. Odstartovala kampaň Poleno Povoleno!

V pondělí 21.10. 2024 vznikla nová Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), která si klade za cíl informovat a vzdělávat (edukovat) nové i stávající uživatele dřevospalujících topidel o tom, jak dosáhnout maximální efektivity vytápění při minimálním dopadu na životní prostředí. Aktuálním úkolem asociace je i boj proti dezinformacím.

Mediálním prostorem se šíří řada nezáměrných i cílených dezinformací o topení v krbech a kamnech. Podle letošního průzkumu si 20 % Čechů myslí[1], že se chystá zákaz topení dřevem. „Naším cílem je uvést tyto mýty na pravou míru, usnadnit široké veřejnosti pochopení chystaných nařízení a poskytovat pravdivé informace o tomto tradičním způsobu vytápění,“ řekl Michal Bartoška, předseda nově vzniklé asociace. Asociace úzce spolupracuje s výrobci topidel, odborníky v oblasti ekodesignu a vládními institucemi, aby zajistila, že se k zákazníkům dostanou pouze ekologicky šetrná a účinná topidla.

Hlavní cíle Asociace pro ekologické vytápění dřevem

  • ochrana tradičního způsobu vytápění dřevní biomasou
  • snižování nákladů na vytápění
  • implementace alternativních ekologických zdrojů vytápění do komplexního systémového způsobu vytápění celých objektů
  • ochrana ovzduší
  • zvyšování povědomí o moderních technologiích vytápění dřevní biomasou
  • implementace nových trendů v oblasti ekologického vytápění dřevní biomasou
  • boj proti dezinformacím.

Zároveň se vznikem asociace odstartovala edukační kampaň nazvaná Poleno Povoleno!, která zahrnuje videospot, informační web a komunikaci v rámci tradičních i sociálních médií. S kampaňovým vizuálem se lidé budou potkávat také na prodejnách krbových kamen.

[1] Myslíte si, že hrozí úplný zákaz topení dřevem v krbech nebo krbových kamnech? Ano 20,5 %, Ne 55,4 %, Nevím 24 % Zdroj: Omnicom Media Group, Omnibus, duben 2024, metoda: kvantitativní výzkum, na reprezentativním panelu internetové populace ČR na vzorku 500 lidí ve věku 15–64 let.

Zásadní otázky a odpovědi k topení dřevem

Je všechno dřevo stejné?

Různé druhy dřeva mají při spalování různé vlastnosti, které ovlivňují jejich výhřevnost a také dobu a způsob spalování. Tvrdé dřevo jako dub nebo bud je obvykle považování na nejlepší palivo protože má vysokou a stabilní výhřevnost a hoří déle. Měkké dřevo jako je smrk, jedle, modřín či borovice je skvělé na zatápění protože se snadno vznítí a také dobře tvoří třísky. Obecně platí, že jakékoliv dřevo pro topení by mělo mít obsah vody nižší než 20 %, protože mokré dřevo má nižší výhřevnost a při jeho spalování vzniká více kouře a sazí.

Můžeme dřevem topit všude?

Palivové dřevo bohužel nemůžeme považovat za celorepublikově povolený způsob vytápění. V některých lokalitách, jako jsou například památkové zóny, historická centra měst či oblasti s dlouhodobě zhoršenou kvalitou ovzduší, může být topení dřevem omezeno či zcela zakázáno místní vyhláškou.

Je topení dřevem udržitelné?

Použití palivového dřeva pro vytápění je z velké části CO2 neutrální. Při spalování dřeva se totiž uvolňuje pouze takové množství oxidu uhličitého, které strom absorboval během růstové fáze a které by uniklo i při přirozeném procesu rozkladu v lese. Uvolněný oxid uhličitý je pak znovu absorbován dalšími stromy v rámci udržitelného lesního hospodářství, čímž vzniká uzavřený cyklus. Dřevo je dokonce čím dál častěji zmiňováno jako obnovitelný zdroj energie, který je do budoucna smysluplnou a osvědčenou alternativou při odklonu Evropy od fosilních paliv.

Jak je to s ekologií? Při spalování dřeva přeci vzniká popel a prach.

Ano, při spalování dřeva vznikají odpadní látky, jako je popel, prach a prachové částice, které mají vliv na kvalitu ovzduší. Moderní kotle a kamna ale dokáží radikálně snižovat množství emisí v porovnání se starými modely. Pokud zároveň budeme udržovat komín, kamna a jejich okolí v čistotě a budeme topit pouze opravdovým a dobře vysušeným dřevem, dokážeme ekologickou stopu vytápění dřevem snížit na naprosté minimum.

Jaké jsou roční náklady na vytápění dřevem?

To záleží na celé řadě faktorů, jako je aktuální cena různých druhů dřeva a poměr, v jakém tyto druhy dřeva nakoupí jednotlivé domácnosti. Dále hraje roli také velikost domácnosti, kvalita izolace, požadovaná teplota v jednotlivých místnostech, typ topného  systému, energetická účinnost topidla a podobně. Obecně ale platí, že vytápění dřevem je co do součtu pořizovacích nákladů spotřebiče, životnost spotřebiče a jeho náročnost na údržbu a pořizovací cenu paliva v přepočtu na 1 kW nejlevnější způsob vytápění.



Produkty které jste již shlédli


Kdo jsme?


Firma HAGAS byla založena v roce 1991 jako fyzická osoba. V březnu 2000 došlo k transformaci firmy do společnosti s ručením omezeným pod obchodním jménem HAGAS servis s.r.o.

více informací

Kde nás najdete?


HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
CZ-440 01 Louny

IČ : 25413104
DIČ : CZ25413104

T : +420 415 652 069
F : +420 415 652 722
E : obchod@hagas.cz

více informací


Kontaktní informace:

HAGAS servis s.r.o.
Beneše z Loun 132
440 01  Louny

Tel. : +420 415 652 069
Fax : +420 415 652 722
obchod@hagas.cz
www.hagas.cz

Platební brána Comgate